Proteza - i co dalej?

Protetyka

Podstawowym warunkiem długoletniego i satysfakcjonującego użytkowania uzupełnienia protetycznego jest znajomość zasad, jak o nie dbać, czyli jak zachować wzorową higienę. Wymaga to od pacjenta świadomości, że to w dużej mierze od niego będzie zależało, jak dane uzupełnienie będzie trwałe.

O uzupełnienia stałe, a więc o nakłady, korony i mosty, dbamy tak jak o własne zęby, tak by nie pojawiła się próchnica wtórna czy zapalenie dziąsła, może to bowiem doprowadzić do złamania zęba lub paradontozy.

Bardzo starannie czyścimy mosty, zarówno zęby filarowe jak i przęsła. Bardzo pomocne są szczoteczki tzw. jednopęczkowe, przeznaczone specjalnie do czyszczenia przestrzeni pod przęsłem mostu lub szyny z włókna szklanego.

Protezy „ruchome” czyścimy przynajmniej dwa razy dziennie, po wyjęciu ich z jamy ustnej. Dostępne są specjalne szczoteczki przeznaczone do tego celu. Używamy pasty specjalnie przeznaczonej do czyszczenia protez. Protezy acetalowe myjemy łagodnymi środkami myjącymi, tak by ich nie uszkodzić.

Do dezynfekcji protez używamy specjalnych tabletek rozpuszczonych w wodzie.

Musimy również pamiętać o regularnym usuwaniu kamienia nazębnego, tak aby zęby filarowe i dziąsła były w idealnym stanie.

Tylko spełnienie tych warunków pomoże nam komfortowo i długo użytkować uzupełnienie protetyczne.

 

zobacz także: Protetyka - klucz do pełnego uśmiechu Materiały stosowane w protetyce Wkłady i nakłady koronowe Korony protetyczne Wkłady koronowo-korzeniowe Licówki porcelanowe Mosty Protetyczne Mosty AET Protezy szkieletowe Protezy acetalowe Protezy kombinowane (bezklamrowe) Protezy akrylowe Mikroprotezy Protezy natychmiastowe