Protezy akrylowe

Protetyka

Protezy akrylowe są najbardziej ekonomicznym sposobem na uzupełnienie braków zębowych. Należą do grupy tzw. uzupełnień ruchomych, a więc takich, których użytkowanie związane jest z koniecznością czyszczenia ich poza jamą ustną.

W całości są wykonane z akrylu, a więc akrylowe są nie tylko zęby, ale również płyta protezy. Przy pomocy protez akrylowych możemy uzupełnić braki zarówno przy bezzębiu całkowitym, jak i częściowym. W drugim przypadku proteza utrzymywana jest na miejscu za pomocą klamer umieszczonych na zębach filarowych.

W obu sytuacjach proteza akrylowa utrzymywana jest poprzez przyssanie do błony śluzowej, co jest możliwe dzięki bardzo dokładnemu dopasowaniu i niestety, również zwiększonemu zasięgowi płyty protezy.

Do zalet protez akrylowych należą ich niski koszt, możliwość odtworzenia pełnego łuku nawet przy rozległych brakach lub przy całkowitym braku uzębienia, a także możliwość uzyskania prawidłowej wysokości zwarcia, co natychmiast odmładza rysy twarzy.

Do wad zaliczamy ich negatywne działanie na błonę śluzową, rozległość płyty protezy, a zatem dłuższą adaptację pacjentów do tego rodzaju uzupełnienia.

 

zobacz także: Protetyka - klucz do pełnego uśmiechu Materiały stosowane w protetyce Wkłady i nakłady koronowe Korony protetyczne Wkłady koronowo-korzeniowe Licówki porcelanowe Mosty Protetyczne Mosty AET Protezy szkieletowe Protezy acetalowe Protezy kombinowane (bezklamrowe) Mikroprotezy