Mosty protetyczne

Protetyka

Most jest stałym uzupełnieniem protetycznym, stanowiącym bardzo dobry i estetyczny sposób na uzupełnienie luk międzyzębowych.

Brak zęba lub zębów to nie tylko problem kosmetyczny, ale też zdrowotny, bo zęby, które pozostały, są narażone na większe obciążenia, co może się skończyć wcześniejszą ich utratą. Długotrwała luka w uśmiechu wiąże się też z wysunięciem zębów przeciwstawnych.

Most protetyczny składa się z kilku części: koron filarowych mocowanych na zębach sąsiadujących z luką oraz przęsła - jednego lub kilku sztucznych, łudząco podobnych do własnych, zębów, zblokowanych z filarami. Zęby w przęśle „wiszą” nad dziąsłem, niemal się z nim stykając, umożliwiając zachowanie higieny.

Zęby filarowe przygotowuje się tak jak pod korony, zdejmując z nich warstwę szkliwa o grubości około 1,5 milimetra.

Dzisiaj standardem jest wykonywanie mostów licowanych porcelaną, którą napala się na metal lub dwutlenek cyrkonu. Twardość i wytrzymałość tych materiałów gwarantuje bardzo dużą trwałość tego rozwiązania.

Most cementuje się na stałe przy pomocy specjalnego cementu. Odtąd stanowi integralną część uzębienia i zapewnia pełny uśmiech.

 

zobacz także: Protetyka - klucz do pełnego uśmiechu Materiały stosowane w protetyce Wkłady i nakłady koronowe Korony protetyczne Wkłady koronowo-korzeniowe Licówki porcelanowe Mosty AET Protezy szkieletowe Protezy acetalowe Protezy kombinowane (bezklamrowe) Protezy akrylowe Mikroprotezy Protezy natychmiastowe Proteza - i co dalej?