Protezy szkieletowe

Protetyka

Proteza szkieletowa pozwala na odtworzenie pełnego uśmiechu wtedy, gdy z różnych powodów, np. bardzo rozległych braków zębowych, paradontozy oraz względów finansowych nie można wykonać implantów lub mostu.

Jest to jedno z najlepszych uzupełnień tzw. „ruchomych”. Wykonana jest ze specjalnego, bardzo lekkiego, wytrzymałego, hypoalergicznego stopu chromowo-kobaltowego. Właściwość tego materiału powoduje, że konstrukcja jest lekka i odporna na zginanie czy złamanie.

Składa się z bardzo niewielkiego łącznika podniebiennego lub podjęzykowego(są to elementy cienkie, zajmują bardzo mało miejsca w jamie ustnej, przez co są praktycznie niewyczuwalne), elementów stabilizacyjnych i retencyjnych (klamer), znajdujących się na zębach filarowych (utrzymują one protezę i zapobiegają jej ruchom w trakcie użytkowania) oraz siodeł, na których osadzone są akrylowe dziąsła i zęby.

Proteza szkieletowa dzięki wytrzymałości konstrukcji posiada tzw. podparcie ozębnowe, czyli fizjologiczne. Siły żucia przenoszone są tu na zęby, a nie na dziąsła, przez co protezę nosi się komfortowo, a dziąsła nie są uciskane. Fakt ten oraz lekkość i mały zasięg uzupełnienia powodują, że pacjenci szybko i bezproblemowo adaptują się do „ciała obcego”, jakim jest proteza.

 

zobacz także: Protetyka - klucz do pełnego uśmiechu Materiały stosowane w protetyce Wkłady i nakłady koronowe Korony protetyczne Wkłady koronowo-korzeniowe Licówki porcelanowe Mosty Protetyczne Mosty AET Protezy acetalowe Protezy kombinowane (bezklamrowe) Protezy akrylowe Mikroprotezy Protezy natychmiastowe Proteza - i co dalej?