Wkłady koronowo-korzeniowe

Protetyka

Wkład koronowo-korzeniowy to ćwiek, który wzmacnia korzeń zęba. Składa się z części korzeniowej oraz naddziąsłowej-koronowej. Przeważnie stanowi rusztowanie dla korony protetycznej w przypadku, gdy na skutek urazu lub próchnicy doszło do zniszczenia części naddziąsłowej zęba. Dzięki wkładowi ząb taki jest wytrzymały i może przez lata spełniać swoją funkcję.

Mamy kilka rodzajów wkładów: najczęściej stosowane są wkłady z bardzo twardego, hypoalergicznego stopu chromowo- kobaltowego. Po odpowiednim przygotowaniu prawidłowo wypełnionego endodontycznie korzenia, lekarz wykonuje wycisk masą wyciskową, a na jego podstawie technik odlewa wkłąd. Po jego zacementowaniu w gabinecie, kolejnym etapem jest wykonanie korony protetycznej, którą przykleja się na części naddziąsłowej wkładu.

Nowocześniejszym rozwiązaniem są wkłady cyrkonowe. Ditlenek cyrkonu to bardzo wytrzymały rodzaj ceramiki, który stosuje się jako alternatywę dla metalu, także jako podbudowę dla koron porcelanowych czy mostów.

Innym rodzajem wkładów, bardziej ekonomicznym, są standardowe, a więc gotowe wkłady wykonane z włókna szklanego, lub standardowe wkłady metalowe.

 

zobacz także: Protetyka - klucz do pełnego uśmiechu Materiały stosowane w protetyce Wkłady i nakłady koronowe Korony protetyczne Licówki porcelanowe Mosty protetyczne Mosty AET Protezy szkieletowe Protezy acetalowe Protezy kombinowane (bezklamrowe) Protezy akrylowe Mikroprotezy Protezy natychmiastowe Proteza - i co dalej?