Protezy acetalowe

Protetyka

Protezy acetalowe są alternatywą dla metalowych protez szkieletowych. Acetal to wytrzymały, mocny, termoplastyczny, nieco elastyczny, całkowicie niealergizujący rodzaj tworzywa syntetycznego. Ze względu na jego właściwości możliwe stało się wykonanie protezy o podobnie minimalnej masie i rozległości w jamie ustnej co proteza ze stopu metali.

Płyta protezy jest tu bardzo ograniczona, przez co kubki smakowe są odsłonięte.

Zaletą protezy acetalowej jest to, że klamry retencyjne są estetyczne, w kolorze zęba, przez co praktycznie są niewidoczne. Podparcie jest tu również ozębnowe, tzn. fizjologiczne, a więc nie są uciskane dziąsła.

Ze względu na elastyczność acetalu, ten rodzaj protezy rekomendowany jest raczej przy brakach międzyzębowych.

Niska masa i mała rozległość protezy acetalowej sprawiają, że możliwa jest szybka adaptacja pacjenta do tego uzupełnienia.

 

zobacz także: Protetyka - klucz do pełnego uśmiechu Materiały stosowane w protetyce Wkłady i nakłady koronowe Korony protetyczne Wkłady koronowo-korzeniowe Licówki porcelanowe Mosty Protetyczne Mosty AET Protezy szkieletowe Protezy kombinowane (bezklamrowe) Protezy akrylowe Mikroprotezy Protezy natychmiastowe Proteza - i co dalej?