Mikroprotezy

Protetyka

Mikroproteza lub inaczej „etruska” , to proteza akrylowa o minimalnym zasięgu płyty protezy, odtwarzająca brak jednego lub dwóch zębów.

Jest to rozwiązanie najbardziej ekonomiczne, mające zastosowanie w przypadku niewielkich braków,należące do tzw. uzupełnień „ruchomych”, ale obarczone sporymi wadami.

„Etruska” przytrzymywana jest na miejscu przy pomocy jednej lub dwóch klamer umieszczonych na zębach filarowych (sąsiadujących z luką). Mały zasięg płyty protezy powoduje jej zmniejszoną stabilizację, co jest główną wadą tego rozwiązania.

Mikroprotezy najczęściej stosujemy jako rozwiązanie tymczasowe, do czasu wykonania uzupełnienia stałego, a więc mostu lub implantu, ale może być również uzupełnieniem docelowym.

 

zobacz także: Protetyka - klucz do pełnego uśmiechu Materiały stosowane w protetyce Wkłady i nakłady koronowe Korony protetyczne Wkłady koronowo-korzeniowe Licówki porcelanowe Mosty Protetyczne Mosty AET Protezy szkieletowe Protezy acetalowe Protezy kombinowane (bezklamrowe) Protezy akrylowe Protezy natychmiastowe Proteza - i co dalej?