Mosty AET

Protetyka

Mosty AET to inaczej mosty adhezyjne, przyklejane przy użyciu specjalnych cementów, bez preparacji lub przy niewielkiej preparacji zębów filarowych. Stosuje się je w przypadku, gdy występuje pojedynczy brak międzyzębowy, a luka jest niewielka.

Most ten składa się ze sztucznego zęba oraz skrzydełek lub zaczepów, przy pomocy których most przytwierdza się do zębów sąsiadujących z luką.

W zależności od sytuacji, zaczepy odlewa się na kształt opracowanych ubytków próchnicowych w zębach filarowych, można też po schropowaceniu wewnętrznych powierzchni zębów, przykleić do nich skrzydełka mostu. Podbudową dla mostu AET może być metal lub włókno szklane.

Wadą tego rozwiązania jest jego stosunkowo mała wytrzymałość, tak więc przeważnie wykorzystujemy je jako tymczasowe, przed wykonaniem mostu tradycyjnego lub w trakcie implantowania.

Przeciwwskazaniem jest zgrzytanie i nawykowe zaciskanie zębów oraz mały wymiar pionowy koron zębów filarowych.

 

zobacz także: Protetyka - klucz do pełnego uśmiechu Materiały stosowane w protetyce Wkłady i nakłady koronowe Korony protetyczne Wkłady koronowo-korzeniowe Licówki porcelanowe Mosty Protetyczne Protezy szkieletowe Protezy acetalowe Protezy kombinowane (bezklamrowe) Protezy akrylowe Mikroprotezy Protezy natychmiastowe Proteza - i co dalej?