Właściwości włókien szklanych

Włókna szklane

Materiały z zawartością włókna szklanego to w dzisiejszej stomatologii już standard. Ze względu na szeroki wachlarz możliwości, jakie dają, można je wykorzystywać w wielu dziedzinach stomatologii: protetyce, leczeniu chorób przyzębia, chirurgii czy ortodoncji.

Ogólnie rzecz biorąc, główną zaletą tych materiałów jest zwiększanie wytrzymałości odbudów. Zatopienie włókna szklanego w żywicy kompozytowej pozwoliło bowiem uzyskać materiał o bardzo pożądanych w stomatologii cechach: dużej wytrzymałości a jednocześnie elastyczności zbliżonej do naturalnej tkanki zęba.

Materiały, w których wykorzystuje się tę technologię, są estetyczne, prace są „bezmetalowe”, dyskretne, a obecna w nich żywica kompozytowa sprawia, że doskonale łączą się z adhezyjnymi cementami kompozytowymi.

W stomatologii wykorzystujemy wkłady koronowo-korzeniowe z włóknem szklanym, dualne materiały kompozytowe do odbudowy zrębów zębowych oraz szyny.

 

zobacz także: Odbudowa zęba na włóknie szklanym Mosty na włóknie szklanym Szynowanie rozchwianych zębów Włókna szklane w ortodoncji