Płytka nazębna

Baza wiedzy - podstawowe pojęcia

Płytka nazębna, nazywana również bakteryjną lub osadem nazębnym jest miękkim, białym nalotem, który powstaje na skutek połączenia się bakterii obecnych w ustach z resztkami pożywienia i śliną. Bakterie występujące w płytce tworzą na zębach tzw. "kolonie drobnoustrojów". Płytka nazywana jest przez naukowców biofilmem. Stanowi ona podstawowy przedmiot badań naukowych w dziedzinie zdrowia jamy ustnej.

Płytka formuje się nieustannie w ciągu całego dnia - szczególnie w przestrzeniach międzyzębowych oraz wzdłuż lini dziąseł, gdzie trudno jest dotrzeć szczoteczką do zębów.

Kiedy płytka się nagromadzi, bakterie mogą doprowadzić do próchnicy zębów (w następstwie skutkuje to pojawianiem się ubytków, które będą wymagać założenia plomby) i chorób dziąseł. Płytka staje się tym bardziej niebezpieczna, im dłużej będzie narastać w stanie nienaruszonym. Jak wynika ze statystyk, w naszym kraju ok. 60 % badanych wymaga usunięcia kamienia nazębnego, a u 15% pacjentów występuje nadmiar płytki nazębnej. Ilość płytki nazębnej możemy zredukować regularnymi zabiegami higienicznymi, dzięki którym dłużej utrzymamy zęby i dziąsła w dobrej kondycji.

 

zobacz także: Kamień nazębny Choroby dziąseł Paradontoza Objawy paradontozy Szkliwo Próchnica zębów Wpływ diety na zdrowie zębów