Planowanie leczenia ortodontycznego
Ortodoncja

Pierwsze badanie ortodontyczne powinno się przeprowadzić około 3 roku życia, gdy pojawią się wszystkie zęby mleczne. Kolejne - gdy zaczynają się wyrzynać zęby stałe - „6-ki” i siekacze.
Lekarz sprawdza, czy zmiany zachodzące w jamie ustnej dziecka mieszczą się w granicach normy a także kontroluje sposób zwierania się zębów względem trzech płaszczyzn. Obserwuje też rysy małego pacjenta, pyta o nawyki dziecka i ewentualne choroby laryngologiczne.
Im wcześniej wykryje się nieprawidłowość, tym lepsze efekty leczenia można uzyskać przy pomocy prostych środków.
Po zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia, lekarz dokonuje dokładnej analizy rodzaju i nasilenia wady zgryzu na podstawie badania zewnątrz - i wewnątrzustnego, wykonuje też zdjęcia pacjenta z uwzględnieniem zgryzu, profilu oraz symetrii twarzy.
Następnie zleca wykonanie zdjęć RTG - pantomogramu i zdjęcia telemetrycznego bocznego czaszki. Na pierwszej wizycie są również pobierane wyciski łuków górnego i dolnego, na podstawie których wykonane zostają modele diagnostyczne.
Po dokładnym badaniu lekarz ortodonta proponuje odpowiednią terapię.
Należy pamiętać, że leczenie ortodontyczne jest ostatnim etapem leczenia uzębienia, wcześniej należy wyleczyć ubytki próchnicowe i ewentualne zapalenie przyzębia.
zobacz także: Dlaczego należy leczyć wady zgryzu Rodzaje wad zgryzu Jak zapobiegać wadom zgryzu Metody leczenia wad zgryzu Aparaty ortodontyczne zdejmowane (ruchome)