Odbudowa zęba na włóknie szklanym

Włókna szklane

Ząb po leczeniu kanałowym przeważnie jest słaby i kruchy (ma cienkie ściany), co w przyszłości może skończyć się jego złamaniem. Aby temu zapobiec, należy taki ząb wzmocnić.

Jednym ze sposobów jego wzmocnienia jest zatopienie w korzeniach zęba wkładu lub wkładów z włókna szklanego. Cała konstrukcja sprawi, że siły, z jakimi ząb się zmierzy, nie będą kumulowały się na jego ściankach, ale właśnie na mocnym, odpornym na złamanie,a jednocześnie elastycznym wkładzie z włókna szklanego.

Wkład bardzo dobrze łączy się z tkanką korzenia zęba, bo dzięki zawartości żywicy kompozytowej, świetnie współpracuje on z kompozytowym cementem, jaki stosujemy.

Jeśli zostało wystarczająco dużo ścian zęba, to wkład można uzupełnić materiałem kompozytowym (także z zawartością włókna szklanego) i estetycznym kompozytem do wypełnień, kończąc pracę na jednej wizycie.

Jeżeli ząb jest całkiem pozbawiony ścian, to na wkładzie można wykonać koronę protetyczną metodą pośrednią, tj. w gabinecie przygotowujemy wycisk, a technik formuje koronę, np. z porcelany.

 

zobacz także: Właściwości włókien szklanych Mosty na włóknie szklanym Szynowanie rozchwianych zębów