Leczenie niedorozwoju szkliwa

Stomatologia zachowawcza i estetyczna

Niedorozwój tkanek zęba jest skutkiem zaburzeń toczących się na etapie tworzenia zawiązka.

Jeżeli w czasie rozwoju zęba zaistnieją czynniki niesprzyjające i burzące ustalony porządek tzw.odontogenezy, dochodzi do mikro lub makrouszkodzeń szkliwa lub zębiny.

Są one widoczne jako zmętnienie zęba, plamy na jego powierzchni (często występują symetrycznie), lub hipoplazja - ubytek niepróchnicowego pochodzenia. Może ona mieć postać wgłębienia, rowka lub czasami braku szkliwa na znacznym obszarze.

Leczenie niedorozwoju szkliwa zależy od jego zasięgu i głębokości. W przypadku zmian niezwiązanych z ubytkiem tkanki, obserwujemy ząb i ewentualnie okresowo pokrywamy plamę lakierem fluorkowym, aby gorzej zmineralizowana tkanka nie uległa próchnicy.

Jeżeli zmiana jest większa, to po delikatnym opracowaniu, odbudowujemy ząb estetycznym materiałem kompozytowym, w pełni przywracając jego prawidłowy wygląd i funkcję.

 

zobacz także: Znieczulenia Właściwości materiałów do wypełnień Zamykanie Diastem Odbudowa zębów po urazie Licówki kompozytowe Nadwrażliwość zębiny Leczenie nadwrażliwości zębiny Endokorony Wypełnienia estetyczne Korony i mosty pełnoceramiczne Licówki ceramiczne Przebudowa uśmiechu Leczenie próchnicy zębów Leczenie erozji zębów Usuwanie plam z zębów Zabezpieczanie zębów przed dalszą utratą tkanki zęba