Leczenie choroby przyzębia
Choroby przyzębia

Terapia zapalenia przyzębia jest długotrwała i wymaga systematyczności i determinacji. Tylko ścisła współpraca lekarza i pacjenta pozwoli na uzyskanie satysfakcjonujących efektów.
Leczenie paradontozy można podzielić na trzy etapy:
-
I etap: faza przygotowawcza
Po zdiagnozowaniu choroby pacjent dostaje zalecenie co do higieny jamy ustnej. Wykonywane są również zabiegi higienizacyjne w gabinecie, a więc skaling, piaskowanie, czasem też kiretaże.
-
II etap: leczenie
Na tym etapie wykonywane są zabiegi lecznicze w gabinecie. Jednym z takich zabiegów, przynoszącym bardzo dobry i natychmiastowy efekt, jest szynowanie rozchwianych zębów. Polega ono na połączeniu ruchomych zębów przy pomocy specjalnej taśmy z włókna szklanego. Powoduje to ich zblokowanie i trwale je unieruchamia.
Pozwala to na uniknięcie ich utraty. Więcej o szynowaniu można przeczytać w rozdziale o włóknach szklanych. -
III etap: faza podtrzymująca
Jest to etap najdłuższy, polega na podtrzymaniu efektów leczenia poprzez wzorową higienę. Pacjent po zabiegach periodontologicznych jest zobligowany do okresowych, regularnych wizyt kontrolnych i higienizacyjnych.
zobacz także: Jak diagnozować choroby przyzębia Skaling i piaskowanie podstawą leczenia Instruktaż higieny - co poprawić, aby było efektywniej Kiretaż