Kiretaż

Choroby przyzębia

W zaawansowanej postaci zapalenia przyzębia dochodzi do powstania tzw. kieszonek przyzębnych. Tworzą się one na skutek działania mediatorów zapalenia, które oddziałując na tkankę łączną i kość pomiędzy dziąsłem a korzeniem zęba, powodują zanik kości utrzymującej ząb w zębodole.

Tak powstają kieszonki, w których często gromadzą się resztki pokarmów, a na skutek utrudnionej higieny, także osad i kamień. To bardzo dogodne warunki dla bakterii powodujących dalsze pogłębianie się zapalenia przyzębia. W tych okolicznościach często dochodzi do zaostrzeń stanu zapalnego, co objawia się silnym bólem, zaczerwienieniem, obrzękiem dziąsła, a nawet powstawaniem tzw. ropni przyzębnych.

Dlatego w momencie zdiagnozowania zaawansowanej postaci paradontozy, ze współistniejącymi kieszonkami przyzębnymi, zaleca się, oprócz usuwania kamienia, także tak zwane kiretaże. Polegają one na dokładnym oczyszczaniu powierzchni korzeni zębów przy pomocy specjalnych narzędzi, a także ich wygładzeniu. Po zabiegu do kieszonki aplikuje się lek przeciwzapalny lub antybiotyk.

Zabieg ten, wykonywany systematycznie, daje bardzo dobre efekty i pozwala na utrzymanie nawet bardzo obnażonych i nierzadko ruchomych zębów na długie lata.

 

zobacz także: Jak diagnozować choroby przyzębia Skaling i piaskowanie podstawą leczenia Instruktaż higieny - co poprawić, aby było efektywniej Leczenie choroby przyzębia