Endokorony

Stomatologia zachowawcza i estetyczna

Jeżeli ząb ulegnie znacznemu zniszczeniu na skutek próchnicy, bądź też jest osłabiony leczeniem kanałowym, to zwykłe założenie wypełnienia kompozytowego może nie zagwarantować, że cienkie ściany zęba w krótkim czasie nie ulegną złamaniu.

W przypadku, gdy w leczonym zębie zachowała się część ścian, to aby odtworzyć jego pierwotny, piękny kształt oraz wysokość, wykonujemy tzw. endokoronę, czyli uzupełnienie brakującej części zęba sposobem pośrednim.

Po odpowiednim przygotowaniu ścian, wykonujemy w gabinecie wycisk , a technik na jego podstawie tworzy uzupełnienie ze specjalnego, bardzo trwałego i odpornego na nagryzanie materiału. Endokorona w jamie ustnej zostaje zacementowana w sposób adhezyjny specjalnym cementem.

Taki ząb jest nie tylko estetyczny, ale ma również doskonale odtworzone punkty styczne, co jest trudne, jeśli robimy zwykłe wypełnienie. Dzięki temu, że endokorona jest wykonana z trwałego i twardego materiału, ząb z łatwością może sprostać dużym naciskom, jakim jest poddawany przy codziennym użytkowaniu.

 

zobacz także: Znieczulenia Właściwości materiałów do wypełnień Zamykanie Diastem Odbudowa zębów po urazie Licówki kompozytowe Nadwrażliwość zębiny Leczenie nadwrażliwości zębiny Leczenie niedorozwoju szkliwa Wypełnienia estetyczne Korony i mosty pełnoceramiczne Licówki ceramiczne Przebudowa uśmiechu Leczenie próchnicy zębów Leczenie erozji zębów Usuwanie plam z zębów