Aparaty ortodontyczne zdejmowane (ruchome)

Ortodoncja

Zasadą działania aparatów ortodontycznych jest stały, niewielki nacisk na zęby lub łuki zębowe tak, aby powodować ich ruch w kontrolowany sposób.

Aparat ruchomy to taki rodzaj aparatu, który pacjent może zakładać i zdejmować samodzielnie. Składa się on z akrylowej płyty i elementów utrzymujących z drutu stalowego, tzn. klamer oraz łuku wargowego do korekcji zębów przednich. Źródłem sił wywieranych przez aparaty ruchome mechaniczne są: śruba (rozszerza łuk zębowy), wyciągi gumowe lub sprężyny (wywierające nacisk na zęby). Aparat może być jedno lub dwuszczękowy, tj. łączący obie szczęki jednocześnie.

Aparaty czynnościowe zaś, poprzez wymuszone, poprawne, pożądane ustawienie zębów górnych oraz dolnych, stymulują prawidłową funkcję układu stomatognatycznego oraz języka.

Aparaty ruchome należy zakładać na noc i kilka godzin w ciągu dnia. Poprawiają one wzajemne ustawienie zębów względem siebie, rozszerzają łuki zębowe, tak aby w przyszłości "zmieściły się" tam zęby stałe.

Leczenie może trwać kilka lat i wiele tu zależy od cierpliwości i zdyscyplinowania małego pacjenta, od współpracy rodziców z lekarzem ortodontą oraz przestrzegania wizyt kontrolnych, podczas których dokonywana jest korekta aparatu i oceniany jest postęp w leczeniu.

 

zobacz także: Dlaczego należy leczyć wady zgryzu Rodzaje wad zgryzu Jak zapobiegać wadom zgryzu Planowanie leczenia ortodontycznego Metody leczenia wad zgryzu