Wkłady i nakłady koronowe

Protetyka

Wkłady i nakłady koronowe są alternatywą dla tradycyjnych „plomb” wtedy, gdy zniszczenie tkanek jest bardzo znaczne.

Jeśli ściany zęba są cienkie np. na skutek wcześniejszego leczenia kanałowego lub bardzo rozległej próchnicy, lub gdy zęby są nadmiernie ścierane na dużej powierzchni i chcemy podwyższyć zwarcie, twarde i wytrzymałe materiały, z których wytwarzane są nakłady protetyczne, potrafią sprostać dużym naciskom, na które narażone są zęby na co dzień.

Ząb opracowywany jest w gabinecie, tu też lekarz dentysta wykonuje wycisk specjalną masą wyciskową, a w pracowni technik modeluje brakujący fragment zęba (a więc nakład) z bardzo twardego kompozytu technicznego lub porcelany w łudząco podobnym do zęba kolorze, indywidualnie dobranym w gabinecie. W ten sposób odtworzone są guzki zęba i punkty styczne, a po zacementowaniu pracy otrzymujemy estetyczny i funkcjonalny efekt.

Wkłady (mniej rozległe) i nakłady (odtwarzające całą powierzchnię zgryzową łącznie z guzkami) mocujemy na zębie adhezyjnie przy użyciu specjalnych cementów.

 

zobacz także: Protetyka - klucz do pełnego uśmiechu Materiały stosowane w protetyce Korony protetyczne Wkłady koronowo-korzeniowe Licówki porcelanowe Mosty protetyczne Mosty AET Protezy szkieletowe Protezy acetalowe Protezy kombinowane (bezklamrowe) Protezy akrylowe Mikroprotezy Protezy natychmiastowe Proteza - i co dalej?