Nadwrażliwość zębiny

Stomatologia zachowawcza i estetyczna

Zdrowy ząb chroniony jest przez szkliwo oraz dziąsło, które stanowią dlań skuteczną barierę przed czynnikami z zewnątrz.

Jeśli z jakichś powodów dojdzie do uszkodzenia tych tkanek, to znajdująca się wewnątrz zębina (tkanka o budowie kanalikowej), zaczyna przewodzić impulsy bólowe. Jest to tzw. nadwrażliwość zębiny.

Tak więc zęby reagują na skrajnie wysoką lub niską temperaturę, słodkie, słone lub kwaśne pokarmy, a czasem nawet na zbyt energiczne szczotkowanie.

Uszkodzenie szkliwa może być spowodowane często powtarzającymi się bodźcami chemicznymi oddziałującymi na zęby, takimi jak picie kwaśnych soków, bodźcami fizycznymi jakimi są bardzo zimne lub bardzo gorące pokarmy, ale także złymi nawykami- np. zaciskaniem lub zgrzytaniem zębów, obgryzaniem paznokci czy długopisów.

Braki zębowe (zanik kości w miejscu braku) i paradontoza, prowadzące do odsłonięcia szyjek zębowych i korzeni także są częstą przyczyną uciążliwej nadwrażliwości. Bardzo dużą szkodę potrafi też wyrządzić nieprawidłowe, zbyt mocne szczotkowanie zębów, zwłaszcza w okolicy przyszyjkowej.

 

zobacz także: Znieczulenia Właściwości materiałów do wypełnień Zamykanie Diastem Odbudowa zębów po urazie Licówki kompozytowe Leczenie nadwrażliwości zębiny Endokorony Leczenie niedorozwoju szkliwa Wypełnienia estetyczne Korony i mosty pełnoceramiczne Licówki ceramiczne Przebudowa uśmiechu Leczenie próchnicy zębów Leczenie erozji zębów Usuwanie plam z zębów