Materiały stosowane w protetyce

Protetyka

Materiały stosowane w protetyce są trwałe i estetyczne, tak aby sprostać ogromnym naciskom, jakie wywierane są na nie w jamie ustnej podczas codziennego użytkowania.

Wkłady i nakłady koronowe są wytwarzane ze specjalnego kompozytu technicznego, znacznie twardszego niż te stosowane w gabinecie, lub z porcelany. Podobnie, z porcelany wytwarzane są korony i mosty protetyczne oraz licówki porcelanowe. Porcelana jest materiałem o dużej estetyce, z wyglądu łudząco przypominającym szkliwo zęba. Ogromnymi zaletami porcelany jest piękny połysk, twardość oraz stabilność koloru, zaś wadą kruchość, w związku z tym głównie w odcinkach bocznych staramy się ją podeprzeć, np. ditlenkiem cyrkonu.

Wkłady koronowo-korzeniowe, a więc ćwieki wzmacniające korzeń pod koroną, wykonujemy przeważnie z bardzo twardego i wytrzymałego hypoalergicznego stopu chromowo-kobaltowego. Można również użyć wkładów z włókna szklanego lub cyrkonowych.

Protezy tzw. ruchome wykonujemy z akrylu – materiał pospolity, niezbyt drogi, lecz estetyczny, o zadowalającej wytrzymałości, bardziej porowaty od porcelany, o mniejszej stabilności koloru. Zęby w protezie mogą być akrylowe, kompozytowe lub porcelanowe. W zależności od rodzaju protezy, tłem i podparciem dla zębów może być szkielet metalowy-twardy, lekki i bardzo wygodny, lub sam akryl.

 

zobacz także: Protetyka - klucz do pełnego uśmiechu Wkłady i nakłady koronowe Korony protetyczne Wkłady koronowo-korzeniowe Licówki porcelanowe Mosty protetyczne Mosty AET Protezy szkieletowe Protezy acetalowe Protezy kombinowane (bezklamrowe) Protezy akrylowe Mikroprotezy Protezy natychmiastowe Proteza - i co dalej?