Korony protetyczne

Protetyka

Korona protetyczna to indywidualnie wykonywana naddziąsłowa część zęba; konieczność jej wykonania zachodzi wtedy, gdy ze zniszczonego zęba pozostał tylko korzeń. Taka „czapeczka” pozwala na odzyskanie zęba jako estetycznej i funkcjonalnej całości. Efektem są starannie odtworzone punkty styczne, prawidłowa wysokość oraz estetyczne guzki, a ząb może doskonale pełnić swoją funkcję przez długie lata.

Kolor korony jest jest indywidualnie dobierany.

Bardzo często koronę mocujemy na wkładzie koronowo-korzeniowym wykonanym wcześniej na korzeniu, a stanowiącym rusztowanie dla całości zęba.

Korony powinny być estetyczne i trwałe, tak więc materiały, z których są wytwarzane, też powinny takie być. Najtańszym rozwiązaniem jest wykonanie korony metalowej, ale ze względu na niedostateczny efekt kosmetyczny, wykonujemy je rzadko i przeważnie w bocznych odcinkach łuków zębowych. Standardowym rozwiązaniem jest korona porcelanowa.

Porcelana jest materiałem trwałym, twardym, o dużej estetyce i stabilności koloru.

Porcelana może być napalona na metal (dający dużą wytrzymałość). W przednich odcinkach, które nie są narażone na duży nacisk, można wykonać koronę pełnoceramiczną (tylko z porcelany), a efekt kosmetyczny będzie doskonały. Estetykę z funkcjonalnością można połączyć, stosując korony cyrkonowe. Ditlenek cyrkonu jest bardzo twardą i wytrzymałą odmianą ceramiki, na którą napalana jest wierzchnia warstwa estetycznej porcelany. Takie „bezmetalowe” prace są najdoskonalsze zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności.

Koronę mocujemy na zębie przy użyciu trwałych cementów.

 

zobacz także: Protetyka - klucz do pełnego uśmiechu Materiały stosowane w protetyce Wkłady i nakłady koronowe Wkłady koronowo-korzeniowe Licówki porcelanowe Mosty protetyczne Mosty AET Protezy szkieletowe Protezy acetalowe Protezy kombinowane (bezklamrowe) Protezy akrylowe Mikroprotezy Protezy natychmiastowe Proteza - i co dalej?