Jak diagnozować choroby przyzębia

Choroby przyzębia

Choroby przyzębia to, podobnie jak próchnica, bardzo powszechny problem stomatologiczny. Dotyczy on około 90 procent osób powyżej 30 roku życia. Schorzenie to, nierozpoznane i nieleczone, może prowadzić nawet do utraty uzębienia.

Zapalenie przyzębia, na różnych etapach, diagnozuje lekarz w trakcie wizyty w gabinecie. Ale często pacjent sam w domu rozpoznaje charakterystyczne objawy. Pierwszą oznaką nieprawidłowości jest krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania czy nitkowania. Na zębach dają się zauważyć płytka i kamień nazębny. Na skutek zaburzonej odpowiedzi immunologicznej na bakterie w nich obecne, stopniowo dochodzi do cofania się dziąseł i zaniku kości wyrostka zębodołowego, a co za tym idzie, obnażania się szyjek, a dalej - korzeni zębów. Kolejnym etapem jest ruchomość zębów prowadząca do ich utraty.

Należy pamiętać, aby nie lekceważyć tego schorzenia, bo zaawansowane zapalenie przyzębia bardzo trudno się leczy.

Warto nadmienić, że zdecydowana większość przypadków paradontozy - około 96%, to skutek zaniedbań higienicznych w domu i brak systematycznych wizyt higienizacyjnych w gabinecie. Do ważnych czynników ryzyka można również zaliczyć palenie papierosów, ubogą w wartościowe składniki dietę, nieprawidłowo wykonane wypełnienia i uzupełnienia protetyczne, złe nawyki, takie jak zgrzytanie i zaciskanie zębów, zaburzenia równowagi hormonalnej, cukrzycę i inne.

Tylko niewielki procent zapaleń przyzębia - około 4%, to choroby dziedziczne, związane z niedoborem lub brakiem białek odpornościowych.

Bakterie wywołujące paradontozę mają wpływ na cały organizm; przede wszystkim udowodniono, że znacząco zwiększają ryzyko wystąpienia chorób sercowo­naczyniowych, takich jak choroba niedokrwienna lub udar mózgu. Natomiast prawidłowo wykonana sanacja jamy ustnej pomaga szybciej dojść do zdrowia osobom borykającym się z poważnymi schorzeniami ogólnoustrojowymi oraz w trakcie rekonwalescencji.

 

zobacz także: Skaling i piaskowanie podstawą leczenia Instruktaż higieny - co poprawić, aby było efektywniej Kiretaż Leczenie choroby przyzębia