Instruktaż higieny - co poprawić, aby było efektywniej

Choroby przyzębia

Niemal każdy pacjent, nawet ten, u którego występują obfite złogi nazębne tłumaczy, że czyści zęby co najmniej dwa razy dziennie. Gdzie jest więc problem? Ano, w dokładności. Nie wystarczy bowiem przez 30 sekund „przejechać” szczotką po zębach. Do czyszczenia trzeba się przyłożyć, poświęcić na ten rytuał co najmniej kilka minut.

Jest kilka skutecznych metod mycia zębów. Metoda, jaką stosujemy, jest dobierana w zależności od wieku pacjenta oraz od stanu przyzębia. Ogólnie można stwierdzić, że zęby, a także odbudowy protetyczne i protezy, należy czyścić tak, żeby po tej czynności były one gładkie i śliskie z każdej strony, także na wewnętrznych powierzchniach.

Konieczne jest stosowanie nici stomatologicznej, bo pozwala ona na doczyszczenie przestrzeni międzyzębowych - tam, gdzie nie dotrze szczoteczka. Pamiętajmy też o stosowaniu płynów do płukania.

Jeśli posiadamy uzupełnienia protetyczne, to w zależności od ich rodzaju dobieramy odpowiednie przyrządy i środki myjące do ich oczyszczania. Stomatolog i higienistka stomatologiczna chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania i zalecą, czego i jak używać, aby utrzymać uzębienie w czystości.

 

zobacz także: Jak diagnozować choroby przyzębia Skaling i piaskowanie podstawą leczenia Kiretaż Leczenie choroby przyzębia